Informacja

Zagrożenia wynikające z wstawienia auta do autokomisu


Czasy świetności i rozwoju rynku autokomisów to lata 2004-2009 r. Firmy te powstawały jak grzyby po deszczu głównie z uwagi na przystąpienie Polski do Ue oraz masowy import aut zza granicy. W chwili obecnej firm trudniących się komisową sprzedażą aut powstaje znacznie mniej ale w każdym mieście znajdziemy przynajmniej kilka punktów gdzie możemy wstawić nasz samochód celem sprzedaży.

Wśród osób które chcą nabyć samochód autokomisy nie cieszą się dobrą opinią. Wielu kupujących wręcz unika takich miejsc gdyż powszechnie panuje na rynku opinia, że każdy handlarz samochodami sprzedaje auta z przekręconymi licznikami i ukrywa powypadkową przeszłość samochodu. Oczywiście zdarzają się takie przypadki nie można jednak zakładać, że każdy komis samochodowy działa w ten sposób.

Przyjrzyjmy się jednak jakie są zagrożenia wynikające z wstawienia naszego prywatnego samochodu do autokomisu gdy chcemy uniknąć samodzielnej sprzedaży samochodu.

Kluczową sprawą jest, że wstawiając samochód do autokomisu oddajemy nasze auto o które często dbaliśmy wiele lat w ręce osób których nie znamy. Nasz samochód będzie przechowywany w warunkach na które nie będziemy mieli wpływu. Samochody stojące w autokomisie odbywają bardzo wiele jazd testowych – są to jazdy wykonywane przez osoby zainteresowane zakupem samochodu ale także osoby które odwiedzają autokomis z ciekawości i chcą tylko sprawdzić jak się jeździ danym modelem. Należy liczyć się z ryzykiem, że samochód taki będzie używany w sposób znacznie skracający żywotność podzespołów i stwarzający ryzyko usterki np.: agresywne przyspieszanie gdy samochód jest zimny, jazda z duża prędkością po nierównej nawierzchni, nie umiejętne używanie automatycznej skrzyni biegów, dachu panoramicznego, nawigacji i innej elektroniki.

Przeczytaj także:

Co można zrobić gdy auto podczas podstoju w autokomisie zostało uszkodzone

Z drugiej strony nasz samochód jeśli nie jest to popularny na rynku model może stać bez ruchu wiele dni a nawet miesięcy co powoduje osłabienie lub całkowite rozładowanie się i uszkodzenie akumulatora, uszkodzenie elementów gumowych zawieszenia a często także jeśli autokomis jest w pobliżu terenów zielonych uszkodzenia pod maską spowodowane przez gryzonie.

Skrajnością ale takie przypadki też są znane jest znikanie firm w ciągu jednego dnia gdy pojazdy zostaną sprzedane i brak kontaktu z właścicielami oraz problemy z odzyskaniem pieniędzy za własny samochód a także podmiany części eksploatacyjnych które są sprawne w naszym samochodzie na części nie sprawne (właściciel autokomisu ma identyczny model auta i np. podmienia wtryski).

Często za to zdarza się, że samochód oddajemy do autokomisu bez uszkodzeń blacharskich, rys a także z zadbaną tapicerką a odbieramy w dużo gorszym stanie.

Jeśli jednak mimo wszystko decydujemy się aby wstawić samochód do komisu samochodowego powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie przeczytać umowę. Należy sprawdzić czy taka umowa odpowiednio zabezpiecza nasze interesy czy też chroni jedynie właściciela autokomisu. Koniecznie należy sporządzić protokół przekazania pojazdu w którym zostanie dokładnie opisany stan samochodu oraz wszystkich ewentualnych uszkodzeń.

W umowie należy zastrzec także minimalną cenę za jaką samochód może zostać sprzedany oraz dodać zapis, że zmiana tej kwoty wymaga pisemnego aneksu do umowy. Określamy także z góry prowizję jaka należy się komisowi za sprzedaż samochodu. W momencie gdy autokomis sprzeda auto za cenę droższą niż umówiona zobowiązany będzie do zwrotu nadwyżki. Należy też dokładnie określić ile czasu będzie miał właściciel autokomisu na przekazanie nam pieniędzy po sprzedaży samochodu.

Warto także sprawdzić czy autokomis posiada polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej a także sprawdzić zakres działania takiej polisy.

Zależy Ci na szybkiej i bezpiecznej sprzedaży samochodu od ręki za gotówkę. Sprawdź ofertę największego w Polsce skupu aut. Wypełnij formularz już teraz i sprawdź ile zaproponujemy za Twój samochód od ręki

BEZPŁATNA WYCENA .

Kupujemy samochodu nie starsze niż 10 lat na terenie całego kraju w najlepszych cenach.

Zagrożenia wynikające z wstawienia auta do autokomisu
Ocena: 1/5, Ilość: 1


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *