Poradnik Kierowcow

Pożyczka pod zastaw samochodu na czym polega i czy to bezpieczne?


Na Polskim rynku ostatnimi czasy pojawiło się wiele firm oferujących pożyczki pod zastaw aut. Cieszą się dużą popularnością, ze względu na to że pożyczki przyznają każdemu kto posiada samochód nie przekraczający określonego wieku. Nie trzeba mieć zdolności kredytowej, firmy udzielają pożyczek bez weryfikacji w BIK. Samo uzyskanie pożyczki jest banalnie proste i możliwe do uzyskania w ciągu 1 dnia. Zasadniczo na rynku są 3 rodzaje firm udzielające pożyczek pod zastaw aut.

a)autokomisy

b) lombardy

c)firmy finansowe

Pożyczka w autokomisie / lombardzie pod zastaw samochodu

Pożyczka w autokomisie oraz w lombardzie to w zasadzie to samo. I jedni i drudzy liczą, że Klient nie spłaci pożyczki a co za tym idzie własność samochodu przejdzie na rzecz pożyczkodawcy. Oprocentowanie jest różne w zależności od firmy która pożyczki udziela – zwykle dużo wyższe niż pożyczki bankowe. Firmy tego typu nie udzielają pożyczek wyższych niż 40-50% wartości samochodu. Po podpisaniu umowy pożyczki Klient musi zostawić swój samochód w autokomisie lub lombardzie. Nie może używać samochodu, często samochód jest przechowywany w miejscu do którego Klient nie ma dostępu. W przypadku tego typu pożyczki wystarczy podpisać umowę oraz zostawić pożyczkodawcy samochód wraz z dokumentami oraz kluczykami.

W momencie spłaty pożyczki wraz z odsetkami pożyczkodawca odda nam nasz samochód, gdy jednak pożyczki nie spłacimy własność samochodu przejdzie na pożyczkodawcę który de facto nabędzie go za kwotę udzielonej pożyczki pomniejszonej jeszcze o koszty jej uzyskania oraz odsetki.

Oddając samochód w ręce lombardu czy też autokomisu nie mamy kontroli nad tym co się z nim dzieje, nie ma także pewności że odzyskamy samochód w równie dobrym stanie w jakim go pozostawiliśmy.

Pożyczka w firmach finansowych

Firmy finansowe kuszą pożyczkami pod zastaw aut które może otrzymać każdy właściciel samochodu nowego lub używanego przeważnie nie starszego niż 12 lat. Co więcej firmy zapewniają, że pożyczkobiorca nadal będzie mógł używać swojego samochodu.

Aby uzyskać taką pożyczkę na wstępie należy wypełnić formularz na stronie firmy udzielającej pożyczki pod zastaw auta. Następnie kontaktuje się z nami przedstawiciel firmy z którym pożyczkobiorca podpisuje umowę pożyczki a także co ważne umowę przewłaszczenia samochodu i pełnomocnictwo umożliwiające pożyczkodawcy wpisanie się w dowodzie rejestracyjnym samochodu jako współwłaściciela samochodu.

Na podstawie tej umowy firma udzielająca pożyczki pod zastaw samochodu staje się właścicielem naszego samochodu w 51%. W umowie widnieje także zapis, że firma ta zobowiązuje się do przeniesienia całości własności pojazdu z powrotem na właściciela w momencie kiedy pożyczka zostanie spłacona.

Firmie należy także przedstawić zgodę małżonka na udzielenie pożyczki a także w wielu przypadkach żyranta. Jeśli żyranta nie posiadamy – firma oferuje nam możliwość uzyskania pożyczki mimo wszystko z tym, że rata wynosić będzie o kilkaset złotych więcej.

Gdy już wszystkie dokumenty są podpisane właściciel samochodu (biorący pożyczkę) musi z umową przewłaszczenia oraz pełnomocnictwem udać się do swojego wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wpisanie firmy pożyczkowej jako współwłaściciela samochodu do dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu.

Gdy dopełnimy już tych formalności kartę pojazdu oddajemy do firmy udzielającej pożyczki oraz otrzymujemy pieniądze. Wszystko brzmi dość prosto i co najważniejsze dla wielu osób po otrzymaniu pożyczki mogą nadal używać swój pojazd. Auta nie trzeba zostawiać w rękach obcych osób ryzykując uszkodzenie lub podmianę sprawnych części na uszkodzone. Należy jednak pamiętać, że jeśli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki to zgodnie z podpisaną umową całość pojazdu ( a nie 51%) przejdzie na własność firmy pożyczkowej. Warto dobrze przekalkulować i obliczyć czy będziemy w stanie spłacić terminowo każdą ratę gdyż koszty takiej pożyczki są wyjątkowo wysokie. Przykładowe koszty pożyczek przedstawiamy w tabelach poniżej:

 Pożyczka na  24 miesiące

Kwota

Rata

Suma spłaty

RRSO

10 000 zł

1 000 zł

24 000 zł

244,01%

25 000 zł

2 500 zł

60 000 zł

244,01%

50 000 zł

5 000 zł

120 000 zł

244,01%

Decydując się na pożyczkę pod zastaw auta musimy dokładnie przeczytać umowę oraz obliczyć, czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę. W przeciwnym razie stracimy auto otrzymując tylko 40-50% jego realnej wartości, pomniejszone o koszty uzyskania pożyczki, oprocentowanie i inne jeszcze koszty na jakie jesteśmy narażeni uzyskując takie pozabankowe pożyczki ( np: monity za opóźnienia w cenie 100zł każdy). Podliczając to wszystko może okazać się, że auto oddaliśmy a w kieszeni pozostanie nam jedynie 10% jego wartości.

Gdy nie jesteś w 100% przekonany, że podołasz spłacie rat lepiej sprzedać samochód w skupie aut takim jak Superautomarket.pl . Cena jaką płacimy za samochody to ok 80-90% wartości, skupujemy samochody nie starsze niż 13 lat. Możesz sprzedać nam swój samochód nawet już dziś.

Zaciągnąłeś pożyczkę pod zastaw samochodu ale nie jesteś w stanie jej spłacić – skontaktuj się z nami! Spłacimy Twoją pożyczkę i odkupimy Twój samochód w korzystnej cenie – możesz zyskać kilka lub kilkanaście tysięcy złotych w zależności od wartości samochodu oraz zadłużenia – sprawdź naszą propozycję już teraz. Wypełnij formularz wyceny online dostępny na naszej stronie a w opisie samochodu oprócz jego stanu opisz jak obciążony jest samochód.

Pożyczka pod zastaw samochodu na czym polega i czy to bezpieczne?
Oceń ten artykuł


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *