Informacja

Pilnie potrzebna gotówka. Skup aut czy pożyczka pod zastaw?


Pilnie potrzebna gotówka! Co lepsze sprzedaż samochodu w skupie aut czy pożyczka pod zastaw?  

Czasami w życiu większości osób przychodzi taki moment, najczęściej bardzo niespodziewany w którym nagle z dnia na dzień potrzebna jest nam większa gotówka. Niespodziewany wydatek dla dobra rozwinięcia działalności gospodarczej, choroba czy utrata pracy to są przyczyny które często prowadzą do konieczności zgromadzenia dodatkowych środków finansowych. W przypadku gdy nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej lub gdy gotówki potrzebujemy naprawdę szybko nawet tego samego dnia zaczynamy interesować się możliwością szybkiego spieniężenia naszego samochodu. Nie każdy właściciel zwłaszcza auta zadbanego jest skory do jego sprzedaży, tym bardziej gdy jest to auto bardzo zadbane z niewielkim przebiegiem albo unikatowe. Nie jest to jednak konieczne – istnieje na rynku bardzo wiele firm które proponują nam pożyczki pod zastaw aut. Na pierwszy rzut oka sprawa wygląda dość prosto – wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google pożyczki pod zastaw samochodów a pojawi nam się kilkanaście wyników zwłaszcza gdy mieszkamy w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków. Na każdej z tych stron znajdziemy informacje, że otrzymanie pożyczki jest proste, szybkie, tanie oraz bezpieczne. W większości przypadków dowiemy się także, że maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć połowy wartości rynkowej samochodu. Wydawało by się, że wyjście idealne zwłaszcza dla osoby która nie chce sprzedać swojego ulubionego auta. Na zdjęciach oraz w internecie wszystko wygląda prosto i przystępnie.

Kto daje pożyczki pod zastaw aut?

Analizując jednak wybrane oferty możemy dojść do dość ciekawych wniosków. Większość ofert kierowanych do Klientów poszukujących szybkiej gotówki zamian za samochód pochodzi od firm prowadzących lombardy czy też komisy samochodowe. Nie ma w tym nic złego przecież pożyczki udzielić nam może każdy kto posiada odpowiednie środki finansowe. W przypadku lombardów często okazuje się jednak na miejscu, że szacowana wartość samochodu przez właściciela oraz pracownika lombardu odbiega od siebie dość znacznie a co za tym idzie maksymalna kwota pożyczki jest niższa niż oczekiwana przez Klienta. Zakładając jednak, że decydujemy się na pożyczkę zastanówmy się co się będzie działo z naszym samochodem. Przeważnie lombardy to małe pomieszczenia bez własnych parkingów. Prawdopodobnie nasz samochód do czasu wykupienia zostanie przetransportowany w bezpieczne miejsce, którego oczywiście my znać nie będziemy. Jest to poniekąd zrozumiałe gdyż nie uczciwy Klient mógłby podjechać z 2 kluczykiem i zabrać swój samochód. Z drugiej jednak strony nie mamy pewności czy nasze auto faktycznie będzie stało w miejscu bezpiecznym i czy faktycznie będzie tylko stało. Trudno jest także później dochodzić w takim przypadku swoich praw gdy podczas odbioru samochodu zauważymy dodatkowe rysy, wgniecenia czy też inne uszkodzenia naszego samochodu których nie było wcześniej. Przeważnie umowy są tak sformułowane aby dochodzenie swoich praw było skrajnie trudne.

Pożyczka w autokomisie

Sytuacja w jakiej znajduje się Klient jest pod wieloma aspektami. Nie mniej jednak w autokomisie jesteśmy w stanie uzyskać kwotę pożyczki nieco większą niż w lombardzie. Tak jak i w poprzednim wypadku taki i tutaj kwota pożyczki przeważnie nie może przekroczyć połowy wartości samochodu. Tak jak w poprzednim wypadku a może tu nawet bardziej właściciel autokomisu będzie liczył na to, że nie uda nam się spłacic zaciągniętego zobowiązania. Co jednak dzieje się z naszym samochodem? Stoi on na placu autokomisu i w międzyczasie w większości przypadków już pracuje na zysk właściciela. Po pierwsze samochód przyciąga potencjalnie zainteresowanych Klientów, którzy poszukują danego modelu samochodu. Wiadomo, że nasz samochód sprzedany nie zostanie. Gdy jednak Klient przyjedzie po nasze auto w autokomisie zaproponują mi inne lub podobne „lepsze”. Czy nasz samochód zostanie udostepniony do testów? Takiej pewności mieć nie możemy. Czy nasz samochód będzie posiadał te same części po odbiorze….? Czy nie będzie w dużo gorszym stanie? Te pytania musimy sobie zadać w pierwszej koleności gdy jesteśmy na etapie poszukiwania pożyczki pod zastaw naszego auta.

Firmy udzielające pożyczek pod zastaw aut – nadal możesz użytkować samochód

Od 2015 r. w Polsce powstało bardzo wiele firm dających pożyczki pod zastaw aut. Jak czytamy na ich stronach otrzymanie pożyczki jest banalnie proste. Wystarczy tylko wypełnić formularz, posiadać samochód nie starszy niż 12 lat. Firma nie weryfikuje zdolności kredytowej, nie sprawdza rejestru BIK, nie wymaga umowy o pracę. Jedyne wymaganie to pozostawienie w firmie weksla oraz dopisanie danej firmy jako współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym! Tym samym przenosimy na daną firmę udzielającą pożyczki połowę właśności naszego auta czyniąc ją współwłaścicielem. Po spłacie pożyczki firma ta przenosi zwrotnie własność naszego pojazdu z powrotem na klienta biorącego pożyczkę. Wszystko brzmi prosto i korzystnie – sytuacja jednak zmienia się w momencie kiedy przeanalizujemy kwotę pieniędzy jaką otrzymamy a jaka pozostanie na do spłaty. Jako przykład weźmiemy warunki jednej z najpopularniejszych firm w Polsce:

 Okres spłaty wynosi 24 miesiące, wiek pojazdu to maksimum 10 lat

Kwota

Rata

Suma spłaty

RRSO

10 000 zł

1 000 zł

24 000 zł

244,01%

25 000 zł

2 500 zł

60 000 zł

244,01%

50 000 zł

5 000 zł

120 000 zł

244,01%

 

Okres spłaty wynosi 48 miesięcy, wiek pojazdu to maksimum 8 lat

Kwota

Rata

Suma spłaty

RRSO

10 000 zł

810 zł

38 880 zł

388,02%

25 000 zł

2 020 zł

96 960 zł

388,02%

50 000 zł

4 040 zł

193 920 zł

388,02%

 

 

Szybka sprzedaż i szybka gotówka

Rozwiązaniem są też firmy prowadzące skup aut. Tutaj co prawda rozstaniemy się z naszym samochodem na zawsze ale otrzymamy za niego odpowiednią gotówkę od ręki. Nie musimy się martwić o stan naszego samochodu oraz o to, że odbierzemy wraka spłacając pożyczkę a także nie będziemy musieli spłacać kwoty -3-5 razy wyższej niż zaciągnięta pożyczka.

Zobacz także: https://superautomarket.pl/czy-warto-sprzedac-samochod-w-skupie-aut-skup-aut-wroclaw-warszawa-opinie/

Autor jest prawownikiem firmy SuperAutoMarket.pl – która prowadzi skup aut na terenie całego kraju. Posiada 16 oddziałów i działa na rynku od 2009 r.

Wziąłeś pożyczkę pod zastaw auta ale nie chcesz już jej spłacać? Skontaktuj się z nami – spłacimy zaciągniętą pożyczkę  i odkupimy Twój samochód a resztę kwoty wypłacimy w gotówce.

 

Przeczytaj koniecznie:

Pożyczka pod zastaw samochodu – na czym polega i czy jest bezpieczna?

Pilnie potrzebna gotówka. Skup aut czy pożyczka pod zastaw?
Oceń ten artykuł


2 komantarzy na “Pilnie potrzebna gotówka. Skup aut czy pożyczka pod zastaw?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *