Informacja

Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży samochodu aby sprzedać auto bezpiecznie?


Zwykle to na kupujących samochody czyha wiele pułapek przygotowywanych zwłaszcza przez nieuczciwych handlarzy, ale też poprzednich właścicieli samochodów. Są to między innymi próby zatajenia faktycznego stanu samochodu. Jednak również sprzedający nie są całkowicie bezpieczni i muszą mieć się na baczności, by sprzedać samochód bezpiecznie. Na co trzeba zwracać uwagę? 

Zdrowy rozsądek zawsze wskazany 

Każda forma sprzedaży auta wymaga zachowania zdrowego rozsądku i dużej dozy ostrożności. Kiedy chce się wystawić samochód w komisie, trzeba przede wszystkim wybrać zaufane miejsce, a nie firmę, która po krótkiej działalności zniknie z samochodami lub pieniędzmi osób, które im zawierzyły, a one zostaną z niczym.

Konieczne jest też podpisanie odpowiedniej umowy z komisem, w której zostanie ustalona dokładna prowizja oraz minimalna cena, za jaką sprzedający zgadza się sprzedać samochód. Niezbędne jest również spisanie bardzo szczegółowego protokołu przekazania samochodu komisowi, by nie okazało się, że pracownicy komisu zamienili w samochodzie dobrej jakości części na gorsze czy zużyte i przez to wartość samochodu zmniejszy się w momencie jego sprzedaży.

Przeczytaj też:

Co może zrobić właściciel auta, gdy podczas postoju w autokomisie auto zostało uszkodzone?

Sprzedając samochód do skupu aut używanych, trzeba przede wszystkim upewnić się, że firma jest uczciwa i zarejestrowana. Można to sprawdzić, przekonując się, czy posiada szyld i Numer Identyfikacji Podatkowej. Ważne jest też odpowiednie spisanie umowy i dokładne ustalenie warunków finansowych. Warto również dobrze znać stan techniczny swego pojazdu, by nieuczciwy kupujący nie zaniżył wartości auta.

Przeczytaj także:

Czy warto sprzedać samochód w skupie aut? 

Najwięcej ostrożności jednak trzeba zachować, kiedy sprzedaje się samochód na własną rękę. W czasie oględzin samochodu warto mieć przy sobie kogoś, by nie zostać napadniętym i okradzionym, tak samo w momencie sprzedaży i lepiej wybrać na miejsce tej transakcji lokalizację inną niż własny dom, a jednocześnie miejsce publiczne, nie odludne.

Jeśli kupujący chce wybrać się na jazdę próbną, nie można pozwolić, by zrobił to sam, należy ustalić trasę oraz długość oraz sprawdzić, czy ma ważne prawo jazdy. Najbardziej ostrożnym trzeba być jednak przy podpisywaniu umowy. Jej wzór najlepiej będzie ściągnąć z Internetu, by nie pominąć żadnych ważnych warunków.

Konieczne jest jej szczegółowe uzupełnienie danymi kupującego. Pod żadnym pozorem nie można oddawać samochodu osobie, która obiecuje, że umowa zostanie spisana czy uzupełniona później (nieuczciwi kupujący nieraz mówią, że samochód jest przeznaczony dla kogoś z rodziny, a umowa zostanie dosłana pocztą), nawet jeśli płaci od ręki całą sumę.

Dlaczego? Ponieważ jeśli samochód nadal prawnie jest własnością sprzedającego, to na niego spadnie odpowiedzialność za ewentualne przestępstwa czy wykroczenia z udziałem danego samochodu. Jeśli więc kupujący spowoduje wypadek samochodem, który kupił bez podpisania umowy, i zbiegnie z miejsca wypadku, policja od razu zgłosi się nie do niego, ale do osoby, która w oficjalnym rejestrze nadal figuruje jako właściciel pojazdu. Udowodnienie niewinności w takich sprawach jest bardzo trudne, nie można więc do tego nigdy dopuścić.

SPRZEDAJ AUTO BEZPIECZNIE

w największym skupie samochodów w Polsce SuperAutoMarket.pl

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ WE WROCŁAWIU I NIE TYLKO

sprawdź nasze ceny wypełnij formularz – WYCENA ONLINE

Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży samochodu aby sprzedać auto bezpiecznie?
Oceń ten artykuł


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *