Informacja

Kiedy warto sprzedać samochód używany?


Dla każdego samochodu przychodzi czas, w którym trzeba niestety liczyć się ze zwiększonymi kosztami jego eksploatacji. Każdy właściciel auta, który posiada samochód starszy niż 6 lub 7 lat wie, że nie wszystko już w takim pojeździe odpowiednio pracuje. Konieczne są naprawy, regularne przeglądy i dodatkowo profilaktyczne zabiegi mechaniczne, które poprawią funkcjonowanie samochodu. Kiedy jednak nadchodzi ten czas, w którym sprzedaż samochodu używanego jest najbardziej opłacalna i kiedy nie warto już dalej inwestować w samochód? W tym wypadku nie ma sztywno określonego wieku auta, trzeba jednak kierować się kilkoma istotnymi względami.

Względy ekonomiczne

Kupując nowy samochód prosto z salonu, właściciel auta nie musi się o nic martwić przez najbliższe trzy lata. Oczywiście dotyczy to napraw, przeglądów oraz prawidłowego działania całego osprzętu mechanicznego i elektronicznego. Po zakończeniu gwarancji, wszystkie niezbędne naprawy dokonywane w samochodzie uszczuplają już za każdym razem kieszeń posiadacza samochodu. Czy zatem zakończenie gwarancji jest pierwszym momentem, w którym warto zastanowić się nad sprzedażą samochodu? Z punktu widzenia opłacalności i ekonomii, jak najbardziej, bowiem w pewnych przypadkach, gdy samochód podczas pierwszych lat jest silnie eksploatowany, zakończenie gwarancji powinno być równoznaczne ze sprzedażą samochodu oraz kupnem kolejnego, nowego auta. Każdy kolejny rok po zakończeniu gwarancji oraz kolejne kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów znacząco uszczuplają ewentualną kwotę, którą można zyskać sprzedając auto. Jeżeli jednak samochód był używany bardzo rzadko i jego przebieg nie jest zbyt wysoki, to wówczas jego sprzedaż jest nieopłacalna. Tak naprawdę żywotność części mechanicznych w małym stopniu zależy od wieku, w większym od intensywności oraz sposobu ich użytkowania.

Przebieg samochodu

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na cenę samochodu jest jego przebieg. W momencie, gdy ten zbliża się do granicy kolejny 100 tysięcy, należy zastanowić się nad sprzedażą auta. Przebieg 190 000 kilometrów a 210 000 niewiele się od siebie różni w kilometrażu i stażu samochodu, jednak ma istotny wpływ na cenę auta. Warto więc przed zakończeniem kolejnej „setki”, rozważyć sprzedaż pojazdu. Oczywiście przebieg nie zawsze jest kluczowy dla ceny samochodu, bowiem jeżeli auto jest zadbane i właściwie serwisowane, to przebieg jest tylko jednym z elementów decydujących o jego wartości. Przykładowo, takie firmy jak skup aut Superautomarket.pl skupują samochody w niewielkim tylko stopniu patrząc na przebieg, bowiem dla nich liczy się atrakcyjny wygląd samochodu oraz jego sprawność mechaniczna.

Wiek auta

Największy wpływ na cenę samochodu ma oczywiście wiek pojazdu. Im starszy samochód, tym jego cena znacząco spada. Należy mieć świadomość tego, że samochody starsze niż dziesięć lat, tracą na wartości znacznie szybciej, nawet pomimo tego, że są stosunkowo dobrze zadbane. Wiek auta ma więc znaczenie kolosalne. Z reguły, opłaca się sprzedać samochód w wieku 7 lat, a następnie dopiero w wieku 12-13 lat, bowiem 7 lat jest dolną granicą opłacalności sprzedaży samochodu używanego, natomiast 12-13 letnie samochody są już po prostu samochodami, które mają najlepsze lata za sobą.

Kiedy warto sprzedać samochód używany?
Oceń ten artykuł


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *