Informacja

Jak szybko sprzedać samochód – poradnik 2017


Każdy sprzedający samochód chce nie tylko pozbyć się pojazdu, by na przykład móc wymienić go na nowy, ale też zyskać na nim dobrą cenę. Zwykle chce się oczywiście zarobić na sprzedaży auta, ale nie zawsze jest to możliwe i wówczas trzeba skupić się na tym, by uzyskać możliwie korzystną cenę, a nie sprzedać samochód poniżej jego wartości. O czym więc warto pamiętać, kiedy chce się sprzedać samochód? 

Samodzielna sprzedaż – jak i gdzie? 

Bez wątpienia w większości przypadków korzystniej jest sprzedać samochód na własną rękę niż wstawić do komisu. To drugie rozwiązanie na pewno jest wygodne i dobre zwłaszcza w przypadku samochodów nowych i w doskonałym stanie, gdyż można mieć pewność, że zostaną sprzedane szybko. W innych jednak przypadkach lepiej jest pokusić się o sprzedaż  na własną rękę, by nie musieć ponosić kosztów prowizji, które nierzadko są spore.

Przeczytaj także:

Zagrożenia wynikające z wstawienia auta do komisu samochodowego

By samodzielnie sprzedać samochód, warto wykorzystać kilka możliwości ogłaszania sprzedaży jednocześnie. Pierwszym krokiem, który dobrze jest zrobić, jest umieszczenie w  oknie samochodu kartki z podstawowymi informacjami – nazwą samochodu, rocznikiem, pojemnością silnika, szacowaną ceną oraz numerem telefonu.

Potem dobrze jest zostawiać samochód w widocznych miejscach – na parkingach, pod blokiem czy przy bramie posesji, by ogłoszenie mogła zobaczyć jak największa liczba osób. W dzisiejszych czasach najskuteczniejszą formą sprzedaży samochodu jest jednak wystawienie go na specjalnej platformie ogłoszeniowej w Internecie.

Można wykorzystać kilka (choć jest to płatne), ale najlepsze są te najbardziej popularne, na których można także określić dokładną lokalizację.

Dobrze zareklamować samochód

Niektórzy uważają, że wystawiany na sprzedaż samochód nie może być idealnie czysty i wysprzątany, gdyż nie wygląda to naturalnie i może wzbudzić podejrzenia osób oglądających, że chce się odwrócić uwagę od jego mankamentów. Nie jest to jednak prawda, a nawet można stwierdzić, że dobre wrażenie jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku zdjęć, bo to one najmocniej przyciągają uwagę do ogłoszenia.

Trzeba więc zrobić zdjęcia dobrej jakości, w dobrym świetle, samochodu umytego z zewnątrz i wysprzątanego w środku. Raczej nikt nie skusi się na brudny i zaniedbany z wyglądu samochód, nawet jeśli jego cena i marka będą bardzo zachęcające, bo wywoła to wrażenie, że właściciel nie dbał o niego w ogóle, nie tylko o jego wygląd, a więc zły będzie nie tylko jego wygląd zewnętrzny.

Równie istotna co prezencja jest dobra reklama pod względem informacji. Zawodowi dealerzy potrafią nawet kompletny wrak przedstawić jako wspaniały samochód, warto jednak zachować szczerość.

Oczywiście opisując samochód trzeba skupić się przede wszystkim na jego walorach, ale trzeba też szczerze wspomnieć o mankamentach oraz tym, co trzeba w nim naprawić, ponieważ usterki te i tak wyjdą na jaw i można w ten sposób narazić się na nieprzyjemne sytuacje lub w najlepszym wypadku zmarnować czas swój i osoby umawiającej się na oglądanie samochodu.

W opisie samochodu koniecznie trzeba uwzględnić dokonane naprawy oraz usterki wymagające naprawienia, gdyż osoba kupująca samochód zawsze chce wiedzieć, jakie dodatkowe koszty będzie musiała podać.

Przeczytaj także:

Jakie uprawnienia przysługują właścicielowi gdy kupujący podczas jazdy próbnej uszkodził samochód

Kłopotliwe określenie ceny 

Oczywistym jest fakt, że każdy chciałby sprzedaż swój samochód jak najdrożej, trzeba jednak przygotować się na to, że na samochodach zwykle się traci, a nie zarabia.

Ustalając cenę, trzeba wziąć pod uwagę nie własne preferencje, ile chciałoby się na nim zarobić, ale realne warunki. W tym celu trzeba uwzględnić nie tylko markę samochodu, ale też jego datę produkcji, stan zużycia, fakt, czy jest to auto wypadkowe, czy bezwypadkowe, dokonane w nim naprawy i konieczność dokonania kolejnych, a nawet kolor oraz region, w którym się mieszka.

Samochody, na które jest duży popyt, mogą mieć wyższą cenę, na pewno trudniej będzie sprzedać auto kolekcjonerskie czy nietypowe, na przykład kabrioleta (zwłaszcza zimą). Najłatwiej będzie ustalić rozsądną cenę poprzez sprawdzenie, jakie ceny mają na aukcjach podobne samochody – tej samej marki, w podobnym wieku i stanie.

NIE CHCESZ czekać na Klienta ? – SPRZEDAJ SAMOCHÓD JUŻ DZIŚ ZA GOTÓWKĘ w największym SKUPIE AUT W POLSCE

SPRAWDŹ NASZĄ CENĘ – JUŻ TERAZ W 5 MIN

BEZPŁATNA WYCENA SUPERAUTOMARKET.PL

Przeczytaj także:

SKUP AUT CENNIK – JAKIE CENY PŁACĄ ZA SAMOCHODY SKUPY AUT

Gdy pojawi się zainteresowanie…

Po umieszczeniu ogłoszeń o sprzedaży auta można spodziewać się telefonów od ludzi wstępnie zainteresowanych, którzy będą mieć szereg pytań. Odpowiadanie na nie wymaga wiele cierpliwości, ale jest to niezbędne jeśli chce się sprzedać samochód i nie można zniechęcać się, jeśli wszyscy dzwonią z pytaniem o możliwość obniżenia ceny i na tym się kończy.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie wcześniej odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, a także dokumentów, które mogą być potrzebne podczas sprzedaży albo oględzin auta. Są to między innymi dowód własności, rachunek z zagranicy jeśli auto było sprowadzane, polisa OC czy ważny przegląd samochodu. Warto także wcześniej spisać umowę kupna sprzedaży i odpowiednie druki.

Umawiając się na oglądanie samochodu z potencjalnym kupującym, trzeba zachować maksimum ostrożności, co ma na celu przede wszystkim uniknięcie ewentualnej kradzieży auta.

Dobrze jest więc zabrać kogoś ze sobą i umówić się jeśli nie we własnym domu, to w dobrze znanym miejscu publicznym. Nie można pozwalać oglądającemu na samodzielną jazdę próbną (choć trzeba taką jazdę umożliwić) lecz wybrać się na nią razem z nim ustaloną wcześniej trasą i sprawdzając, czy osoba ta posiada prawo jazdy.

Niektórzy kupujący chcą też udać się na przegląd, by mechanik określił stan pojazdu. Wiąże się to z kosztami, trzeba więc wcześniej ustalić, kto je poniesie. Trzeba również zachować ostrożność, jeśli przegląd ten ma odbyć się w miejscu wskazanym przez kupującego i okazuje się, że mechanik wykrywa wiele wad, które muszą spowodować obniżenie ceny samochodu, może się bowiem okazać, że jest to osoba zaprzyjaźniona z kupującym i celowo zaniżająca wartość samochodu na jego korzyść.

Na koniec, kiedy już dojdzie do transakcji, trzeba już tylko zadbać o bezpieczeństwo płatności, umawiając się na przykład w banku, a także upewnić się, że wszystkie dokumenty zostały właściwie sporządzone, uzupełnione i podpisane przez obie strony, tylko bowiem wówczas sprzedaż jest ważna. W innych zaś przypadkach można mieć kłopoty, kiedy na przykład po zakupie samochodu klient spowoduje wypadek i nie jest do końca jasne, do kogo pojazd w tym momencie należał.

NIE CZEKAJ NA KLIENTA – sprzedaj auto już dziś BEZPIECZNIE  w Superautomarket.pl – posiadamy oddziały na terenie całej Polski – znajdziesz nas w takich miastach jak WROCŁAW / WARSZAWA / KATOWICE / KRAKÓW / POZNAŃ – posiadamy też mobilnych przedstawicieli handlowych i możesz sprzedać samochód nawet u siebie pod domem!

Jak szybko sprzedać samochód – poradnik 2017
Ocena: 1/5, Ilość: 1


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *