Informacja

Jak szybko sprzedać auto firmowe? Flote samochodów


Niewiele osób chce kupować samochody firmowe takie jak na przykład auta poleasingowe. Wynika to z przeświadczenia, że samochód firmowy jest „katowany” przez kierowcę, który nie dba o niego, jak o własny. Dlatego sprzedaż auta firmowego jest trudniejsza, niż samochodu prywatnego. Nie oznacza to jednak, że odsprzedaż takiego auta w dobrej cenie jest niemożliwa, szczególnie jeżeli podejmie się w tym celu odpowiednie kroki. Należy także pamiętać, że od 1 kwietnia 2014, zmieniły się przepisy podatkowe związane ze sprzedażą pojazdów firmowych.

Nowy system korekt VAT

Od 1 kwietnia 2014, przedsiębiorca zobowiązany jest do sprzedaży samochodu kupionego w latach poprzednich razem z odprowadzeniem podatku VAT. Jednocześnie, sprzedając samochód, istnieje możliwość skorygowania nieodliczonego podatku VAT przy zakupie samochodu. Oznacza to, że przedsiębiorca kupując samochód i odliczając od zakupu 50% lub też 60% podatku VAT, musi także odprowadzić odpowiedni podatek przy jego sprzedaży. Podczas sprzedaży samochodu, możliwe jest odjęcie kwoty od koniecznego odprowadzenia podatku VAT w odpowiednich proporcjach. System ten dotyczy samochodów, które zostały odsprzedane w okresie do 60 miesięcy lub do 12 miesięcy w zależności od wartości pojazdu. Należy także liczyć się z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego. Można go jednak uniknąć, spełniając jednocześnie dwa warunki. Pierwszym z nich jest przeniesienie samochodu z majątku firmowego na prywatny. Drugim warunkiem jest sprzedanie samochodu co najmniej 6 lat po spełnieniu i utrzymaniu pierwszego warunku. Od 1 kwietnia 2014, każdy przedsiębiorca będący płatnikiem VAT zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT oraz podatku dochodowego od sprzedaży samochodu firmowego.

Książeczka serwisowa

Samochód zarejestrowany na firmę, który wykorzystywany jest w celach służbowych, najczęściej jest serwisowany w ASO, czyli w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Oznacza to, iż posiada on książeczkę serwisową. Jest to znaczący plus przy sprzedaży samochodu firmowego. Sprzedając go przykładowo do skupu www.superautomarket.pl jednego z największych komisów w Polsce z siedzibą główną we Wrocławiu i mając udokumentowaną historię pojazdu oraz wszystkie naprawy z nim związane, można wiele zyskać na sprzedaży. Należy więc bezwzględnie pilnować odpowiednich wpisów do książeczki serwisowej potwierdzających historię odbytych napraw. Każdy, kto chce kupić taki pojazd dowie się z niej, w jaki sposób był eksploatowany.

Regularne i udokumentowane przeglądy

Bardzo istotne w przypadku samochodu firmowego jest posiadanie regularnych przeglądów zarówno mechanicznych jak i technicznych. Posiadając taką dokumentację, wartość samochodu automatycznie się zwiększa.W przypadku gdy samochód firmowy nie posiada dokumentacji serwisowej dobrym wyborem jest sprzedaż auta do skupu samochodów.


4 komantarzy na “Jak szybko sprzedać auto firmowe? Flote samochodów

  1. Bauer sp.j

    Posiadamy do sprzedania 3 auta Passat CC rok prod 2013 – 2 już wykupione z leasingu, jedno jeszcze w trakcie. Czy istanieje możliwość sprzedania wszystkich auta naraz? czy przejmujecie leasing?

    • admin

      Prosimy o kontakt za pomocą formularza kontaktowego. Potrzebujemy informacji w jakim banku jest kredyt i ile pozostało do spłaty. Samochodu nie można sprzedać do czasu wystawienia przez bank dokumentów o spłacie zobowiązania. Posiadamy jednak w naszej ofercie także rozwiązanie które umożliwia kupno takich samochodów

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *