Poradnik Kierowcow

Jak działają skupy aut?


Możliwość sprzedaży samochodu w skupie samochodów jest zawsze jedną z opcji, jeśli chodzi o szybką sprzedaż auta. Czy jednak zawsze opcja ta jest faktycznie opłacalna? Co prawda gotówka otrzymywana jest od ręki, co więcej często skup samodzielnie odbiera samochód. Niemniej jednak panuje powszechne przekonanie, że kwoty płacone za samochody przez skupy są bardzo niskie. Wszystko tak naprawdę zależy od skupu samochodowego oraz od sposobu jego działania.

Co kupują skupy aut

Od 2005 roku, czyli od czasu, kiedy do Polski zaczęto sprowadzać masowo samochody używane, powstało kilkaset mniejszych oraz większych skupów samochodowych. Dzisiaj, ich liczba jest zdecydowanie mniejsza, mimo to, w dalszym ciągu wiele z nich prężnie działa. Profesjonalne skupy kupują samochody każdej marki oraz każdego typu, kwalifikując je do odkupu jedynie w zależności od rocznika. Wiele profesjonalnych skupów, takich jak www.superautomarket.pl, nabywają także samochody luksusowe takich marek jak Porsche, Aston Martin, Maserati, Jaguar, Bmw, Range Rover itp. – samochody w pełni sprawne ale także uszkodzone, również auta powypadkowe, lub też samochody, które posiadają wady mechaniczne czy też wizualne. Tutaj jednak skupy stosują zdecydowanie bardziej rygorystyczną politykę, jeśli chodzi o skupowanie samochodów, bowiem opierają się na zdecydowanie młodszych samochodach i tych, które są bardziej popularne, to znaczy łatwiejsze do sprzedania. W przypadku samochodów rozbitych, z reguły skup stara się sprzedać części, tym bardziej ważne jest, aby takie auto było raczej z „młodszego” rocznika. Większość skupów skupuje samochody mało popularne, luksusowe czy też pochodzące z edycji limitowanych. Wszystko rzecz jasna zależy od perspektywy późniejszej sprzedaży takiego auta na rynku krajowym.

Metoda działania skupu samochodowego

Większość skupów samochodowych posiada własne, indywidualne procedury, na których się opiera podczas kupowania auta. Większość tych procedur opartych jest o wstępną wycenę, przeprowadzenie dokładniejszej wyceny oraz cały proces kupna–sprzedaży samochodu. Dobre skupy oferują darmowe wyceny, oparte na wstępnej wycenie dokonywanej przez internet oraz późniejszej, wykonywanej już bezpośrednio przez rzeczoznawcę podczas odbioru samochodu. Oczywiście wycena dokonywana przez internet może być błędna, chociażby w wyniku zatajenia pewnych informacji przez osobę sprzedającą auto, dlatego skup musi ubezpieczyć się na taką ewentualność i móc ofertę uznać za nieważną i doprowadzić do renegocjacji z klientem. Większość skupów posiada swoich przedstawicieli, którzy przyjeżdżają bezpośrednio do klienta po odbiór jego samochodu. Każdy skup musi podpisywać umowę kupna–sprzedaży auta, jest to wręcz kluczowe dla prawidłowego przeprowadzenia procesu przekazania własności pojazdu. Metody pracy skupów samochodowych są więc stosunkowo proste. Silnie nasycony rynek dodatkowo wymusza na skupach określone działania, których celem jest przekonanie klienta, że sprzedaż akurat w tym skupie samochodów jest najkorzystniejsza i najbardziej opłacalna. Rynek dla skupów staje się niestety coraz bardziej trudny i oczywiście bardzo konkurencyjny.

Jak działają skupy aut?
Oceń ten artykuł


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *