Poradnik Kupujących

Gwarancja na samochody używane w komisach – czy faktycznie działa?


Idąc wraz z rozwojem rynku oraz z zapotrzebowaniem, wiele firm sprzedających używane samochody wprowadziło w nich tak zwane gwarancje. Jest to korzystne dla klienta, tak przynajmniej można przypuszczać na pierwszy rzut oka. Jak jest jednak w rzeczywistości? Czy faktycznie gwarancja na samochody używane, która gwarantowana jest w komisach działa?Warto prześwietlić ten temat, bowiem często kupujący, który słyszy słowo gwarancja, całkowicie się zatraca, kupuje tak zwanego kota w worku, a dopiero później rozumie błąd, który popełnia.

Zasady udzielania gwarancja

Przy zakupie czegokolwiek, co jest używane, trzeba koniecznie przeczytać pełne zasady udzielania gwarancji. Oznacza to, że powinniśmy sprawdzić, na jakiej zasadzie ta gwarancja jest udzielana i na jakich zasadach oraz warunkach obowiązuje. Pamiętajmy o tym, że pewne warunki gwarancji mogą zostać złamane. Oznacza to, że w niektórych przypadkach gwarancja traci swą ważność, lub też w ogóle nie obowiązuje. Warto zastanowić się, czy faktycznie, to co obejmują warunki gwarancji w pełni nas satysfakcjonuje. Sporadycznie też zdarza się, że pewne warunki udzielania gwarancji czy też realizowania napraw na podstawie gwarancji eliminują inne warunki, dlatego w tym wypadku przeczytanie umowy w sposób dokładny okazuje się być kluczem do sukcesu. Wiele komisów udziela gwarancji, która nie jest później respektowana. Wiele z nich udziela również gwarancji wyłącznie na uszkodzenia lub też wady, które powstały przed sprzedażą auta. Taka gwarancja jest całkowicie niepotrzebna klientowi, bowiem ten i tak nie jest w stanie udowodnić, iż dana wada była już w samochodzie, zanim został kupiony.Zasady są więc najważniejszym elementem, który weryfikuje faktyczne działanie gwarancji.

Jak bronić się przed nierespektowaniem warunków gwarancji

Niestety, wielu handlarzy choć pozornie udziela gwarancji na samochody używane, później tej gwarancji nie respektuje, chociażby zasłaniając się nieprawidłowym użytkowaniem, czy też niewłaściwą konserwacją lub przeglądami. Jeszcze inni wymagają kontroli serwisowych we wskazanych przez nich serwisach lub w serwisach firmowych. Nierespektowanie tego jest podstawą do nieuznania gwarancji. Często jednak sprzedawcy chcą naciągać klientów i nie chcą respektować gwarancji, która w rzeczywistości powinna być w pełni uznawana. W takim wypadku pozostaje jedynie wejście na drogę sporu sądowego. Warto również zabezpieczyć się przed czymś takim, podpisując umowę w sposób bardzo świadomy. Oznacza to, że umowa powinna zawierać jasne podpunkty, które są jednocześnie wskaźnikami udzielania i przyznawania gwarancji. Tylko i wyłącznie wtedy, kupując auto z komisu można spać spokojnie i faktycznie uznać, że kupiło się auto pewne, bo z faktyczną umową gwarancyjną.

Bardzo wielu sprzedawców samochodów używanych nie udziela gwarancji, lub co gorsza udziela jej fikcyjnie. Ten drugi sposób jest gorszy, bowiem wówczas klient dopłaca do gwarancji, czyli do czegoś, czego w rzeczywistości w ogóle nie otrzymuje. Przed takimi praktykami trzeba się koniecznie bronić.

Przed kupnem samochodu z gwarancją należy sprawdzić jaka firma jest odpowiedzialna za realizację gwarancji i najlepiej przeczytać opinie o niej dostępne w internecie wówczas będziemy wiedzieli czy dana gwarancja ma sens.

 


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *