Poradnik Kupujących

Formalności po zakupie auta – czyli od urzędu do urzędu


Kupno samochodu to wspaniały moment dla większości z nas, tym bardziej, jeżeli z zakupu jesteśmy zadowoleni. Trzeba jednak pamiętać o licznych formalnościach, które trzeba spełnić, jako kupujący, a także o podatku, który trzeba koniecznie zapłacić. Większość formalności trzeba załatwić w ciągu maksymalnie trzydziestu dni od daty zakupu auta.

 

Kupiliśmy samochód używany

Inaczej wygląda sprawa w przypadku kupna auta używanego, a nieco inaczej w przypadku kupna samochodu nowego prosto z salonu. Kupując auto używane, niezbędne jest przygotowanie tych dokumentów:

– druku z prośbą o rejestrację auta w wydziale komunikacji,

– umowy kupna-sprzedaży auta,

– aktualnego dowodu rejestracyjnego, w którym wykonany jest przegląd techniczny,

– aktualnej i ważnej polisy OC,

– ewentualnie karty pojazdu.

 

Wraz z tymi dokumentami, należy zabrać ze sobą odpowiedni dowód tożsamości, na przykład dowód osobisty. Jeżeli kupiliśmy auto sprowadzone z Niemiec, lub też samodzielnie je sprowadziliśmy, należy dodatkowo zaopatrzyć się w dowód wyrejestrowania pojazdu, potwierdzenie opłacenia akcyzy, a także w odpowiednie zaświadczenia dotyczące opłacenia podatków oraz opłat recyklingowych.

 

Sprowadzając samochód spoza granicy kraju, istotne jest przetłumaczenie dokumentacji auta u tłumacza przysięgłego. Nawet, jeżeli samochód posiadał aktualne badanie techniczne, istotne jest przeprowadzenie go po raz kolejny, również w Polsce. Ponadto samochody w większości krajów Unii Europejskiej posiadają kartę pojazdu, która także powinna zostać przetłumaczona.

Konieczne jest posiadanie umowy kupna-sprzedaży auta w obu językach urzędowych.

Kupiłeś nowy samochód sprzedaj nam swoje poprzednie auto już dziś. Wypełnij formularz wyceny online na naszej stronie i sprawdź jak korzystną cenę zaproponujemy za Twoje auto!

 

Ubezpieczenie kupionego auta

Polisa OC jest ważna do końca okresu opłacenia, chyba, że zostało inaczej postanowione z osobą, którą sprzedawała samochód. Dlatego też kupując auto, można swobodnie korzystać z polisy, która została opłacona przez poprzedniego właściciela i to on musi zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela. Jeżeli kupując samochód nie było na nim obowiązkowego ubezpieczenia OC, to kupujący zobowiązany jest do wybrania ubezpieczyciela w momencie zakupu samochodu, w tym konkretnym dniu.

 

Urząd Skarbowy

Z reguły opłacenie podatku za samochód spoczywa na osobie kupującej. Jest to podatek od czynności cywilno-prawnych, a dodatkowo w Urzędzie skarbowym konieczne jest przedstawienie deklaracji PPC-3. Jest to bardzo istotna deklaracja, bez której kupujący naraża się na karę podatkową.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *