Informacja

Formalności po sprzedaży samochodu – czyli co zrobić krok po kroku


Samochód sprzedany, radość w pełni. Trzeba jednak pamiętać, że to nie koniec naszych przygód. Konieczne jest jeszcze odwiedzenie kilku miejsc w celu ostatecznego „zamknięcia” tematu. Przede wszystkim warto zainteresować się terminami, w jakich trzeba przedłożyć papiery podczas kupna-sprzedaży auta, a po sprzedaży jest tego znacznie więcej. Pierwszym kierunkiem, który powinien zostać obrany, jest oczywiście ubezpieczyciel samochodu.

Ubezpieczenie OC i AC

Zarówno w przypadku ubezpieczenia OC, jak również w przypadku ubezpieczenia AC mamy 14 dni na to, aby zgłosić do ubezpieczyciela fakt sprzedaży samochodu. Konieczne jest również przedstawienie danych osoby, która kupiła od nas samochód. Jest to pewnego rodzaju umożliwienie dalszego przedłużenia umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem. Im szybciej zgłosimy sprzedaż auta, tym łatwiej będzie nam odstąpić od ubezpieczenia.

Jeżeli w ciągu 14 dni od daty sprzedaży samochodu nie zgłosimy tego faktu ubezpieczycielowi, wówczas zostaniemy zmuszeni do opłacenia składki. Dużym problemem jest ewentualne zdarzenie drogowe, bowiem obciążona zostanie polisa osoby, która sprzedała samochód, nawet jeżeli zdarzenie będzie wynikiem błędu osoby, która auto kupiła.

Aby skorzystać z odzyskania części składki za ubezpieczenie, konieczne jest bezpośrednie porozumienie się z nabywcą auta przed sprzedażą samochodu. Wówczas trzeba pamiętać o trzydziestodniowym okresie wypowiedzenia umowy OC i AC. Jeżeli ubezpieczyciel nie zostanie poinformowany przed upływem 14 dni, ubezpieczenie AC może przestać obowiązywać całkowicie.

Wydział Komunikacji Urzędu Miasta

Do 30 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu należy zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji. Wraz ze zgłoszeniem konieczne jest przedstawienie umowy kupna-sprzedaży auta. Zgłoszenie to ma na celu wyeliminowanie ewentualnych konsekwencji, które mogą napłynąć w wyniku zdarzeń i kolizji drogowych popełnionych po sprzedaży auta przez kupującego.

Urząd Skarbowy

 Wiele zależy od tego, na jakich zasadach nastąpiła transakcja kupna-sprzedaży samochodu, kto wg umowy ponosi koszty przeprowadzenia transakcji a także jak długo samochód był w naszych rękach. Jeśli posiadaliśmy samochód krócej niż 6 miesięcy konieczne będzie opłacenie podatku dochodowego jeśli kwota sprzedaży samochodu jest wyższa niż kwota zakupu.

Sprzedając samochód w największym skupie aut w Polsce – SUPERAUTOMARKET.PL nasi pracownicy większość czynności przeprowadzą za Ciebie w ten sam dzień w którym odkupimy Twoje auto. Sprawdź już teraz w jakiej cenie kupujemy samochody! Wypełnij formularz wyceny online na naszej stronie. Kupujemy samochody w całym kraju posiadamy autokomisy m in. w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz, Poznań, Sopot czy Szczecin

Formalności po sprzedaży samochodu – czyli co zrobić krok po kroku
Oceń ten artykuł


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *