Informacja

Czy warto sprzedać auto za pośrednictwem autokomisu?


Wstawienie samochodu do komisu to jeden ze sposobów na sprzedanie auta, które nie jest już potrzebne. Jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodne, można bowiem wstawić samochód do komisu, pamiętając o sporządzeniu odpowiednich dokumentów, a potem już nie trzeba martwić się jego sprzedażą i wszystkimi związanymi z tym problemami, gdyż zadanie to biorą na siebie osoby prowadzące komis. Czy jednak na pewno takie rozwiązanie jest idealne? 

Wady i zalety wstawienia samochodu do komisu samochodowego

Wstawienie auta do komisu, podobnie jak inne opcje sprzedaży samochodu, mają swoje zalety i wady. Na pewno można stwierdzić, że nie jest to opcja dla osób, którym zależy na bardzo szybkim pozbyciu się samochodu, bo na przykład potrzebują pieniędzy na zakup kolejnego. W takich wypadkach lepiej będzie wybrać skup samochodów używanych, ponieważ tylko w przypadku bardzo pożądanych roczników czy modeli można przypuszczać, że w komisie bardzo szybko znajdą nabywcę. Nie można zaś spodziewać się tego, gdy chce się sprzedać samochód starszy, w nie najlepszym stanie technicznym czy taki, na jakie jest małe zapotrzebowanie (na przykład bardzo ekskluzywny, sportowy czy zabytkowy), w takich bowiem przypadkach można mieć pewność, że auto przez dłuższy czas będzie czekało w komisie na nabywcę.

Z tym zaś – z postojem samochodu w komisie – wiąże się wiele problemów. Przede wszystkim: samochód, który jest nieużywany i nieodpalany, niszczenie. Korozji może także ulec jego karoseria, zwłaszcza że samochody w komisie stoją pod gołym niebem i są wystawione na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Nie jest to więc najlepsze rozwiązanie dla właścicieli, którzy do tej pory bardzo dbali o swój samochód, trzymali go w garażu itp. Istnieją nawet zagrożenia takie jak uszkodzenie pojazdu przez gryzonie, a także dosłowne wrastanie samochodu w nieutwardzony teren, wszystko to należy więc mieć na uwadze. Ponadto niektóre komisy naliczają sobie koszty za postój pojazdu w przypadku, gdy samochód zostanie sprzedany poza komisem, na przykład poprzez zamieszczone gdzieś indziej ogłoszenie i może to być spory koszt.

W niektórych przypadkach utrudnieniem może być również fakt, że z wstawionego do komisu samochodu nie można korzystać. Wprawdzie czasem można umówić się w ten sposób, że samochód użytkowany jest na przykład w dni powszednie, zaś do komisu wstawiany jest na weekendy, ale rozwiązanie takie nie zawsze jest możliwe, a przy tym można przypuszczać, że będzie nieefektywne jeśli chodzi o sprzedaż.

Zaletą skorzystania z takiej opcji jest zaś fakt, że nie trzeba tracić czasu na umawianie się z osobami chcącymi obejrzeć samochód czy przetestować go podczas jazdy próbnej, a także podejmować wszelkich czynności, jakie trzeba wykonywać, gdy chce się sprzedać samochód samodzielnie, czyli na przykład dbać regularnie o stan samochodu, zwłaszcza jeśli chodzi o jego czystość, zamieszczać ogłoszeń itp. W komisie to jego pracownicy dbają o mycie samochodu i sprzątanie jego wnętrza, zobowiązani są także (o ile się to zaznaczy) do odpalania go, co pozwoli zachować akumulator w dobrym stanie. Ponadto można mieć nadzieję, że doświadczonym i zręcznym handlarzom uda się sprzedać samochód po korzystnej cenie, być może nawet wyższej niż posiadacz auta oczekiwał i niż zostało to określone w umowie.

Uwaga na zagrożenia 

Korzystanie z usług autokomisów może być wygodnym i dobrym sposobem na sprzedanie samochodu oraz uzyskanie za niego korzystnej ceny, ale tylko pod warunkiem, że dobrze zabezpieczy się swoje interesy oraz skorzysta się z usług sprawdzonej, godnej zaufania firmy.

Autokomis trzeba wybrać bardzo starannie, gdyż w branży tej nie brakuje oszustów oraz firm widmo, tym bardziej, że tego rodzaju działalność założyć można bardzo łatwo, nie potrzeba nawet posiadać wkładu własnego, nic więc dziwnego, że często działalnością taką parają się osoby mniemające czystych zamiarów.

Znane są na przykład przypadki braku wypłaty pieniędzy po sprzedaży samochodów, znikania samochodów i firmy, której się je powierzyło, a także innych nieuczciwych praktyk.

Często zdarza się na przykład podmienianie części samochodów na gorsze, podczas gdy te lepsze, wyjęte z samochodu, sprzedaje się na przykład mechanikom. By się przed tym ustrzec, trzeba nie tylko wybrać dobrą firmę, ale też spisać protokół przekazania samochodu komisowi z wyszczególnionym jego stanem technicznym, by potem nie okazało się, że z powodu gorszej jakości części jego wartość będzie niższa i przy zakupie dostanie się za niego mniej pieniędzy.

Przeczytaj także:

Co może zrobić właściciel auta, gdy podczas postoju w autokomisie auto zostało uszkodzone?

Jak się zabezpieczyć? 

Aby skorzystać z usług dobrego komisu, najlepiej będzie wybrać znaną firmę – renomowaną bądź taką, z której usług korzystał ktoś znajomy. Jeśli nie ma takiej możliwości, można poprosić kogoś, by udał się do komisu i udawał chętnego na zakup auta, by sprawdzić, jak firma funkcjonuje i czy w jej działalności bądź sposobie prowadzenia transakcji nie ma nic podejrzanego.

Trzeba także bardzo dokładnie zabezpieczyć swoje interesy, sporządzając stosowane dokumenty i umieszczając w nich drobiazgowe, ważne informacje. Trzeba na przykład zaznaczyć, za jaką minimalną cenę można sprzedać samochód, a jeśli po jakimś czasie komis uzna, że samochód nie chce się sprzedać z powodu zbyt wysokiej ceny, obniżyć ją należy na mocy aneksu do umowy.

W umowie musi być również określona wysokość prowizji wypłacanej komisowi i jest to niezwykle ważny punkt, który ma na celu określenie ewentualnych dodatkowych kosztów lub ich uniknięcie. Niektóre firmy każą sobie płacić prowizję nawet jeśli samochód zostanie sprzedany poza komisem czy też wspomniane postojowe, niektórzy jeszcze doliczają do kosztów koszty mycia i sprzątania pojazdu czy innych prac mających na celu utrzymanie go w dobrej kondycji, jednak nie jest to uczciwa praktyka.

By nie musieć ponosić tych kosztów, wszystkie te kwestie należy ustalić wstawiając samochód do komisu oraz zawrzeć je na piśmie. Nie wolno także zapomnieć o klauzuli mówiącej, że za uszkodzenia pojazdu podczas jazd próbnych odpowiada nie właściciel samochodu, ale komis – w jego gestii bowiem leży zadbanie, by powierzonemu mu samochodowi nic się nie stało, ocena, czy może pozwolić na jazdę próbną potencjalnemu nabywcy oraz wysłanie z nim kogoś, kto będzie czuwał nad stanem pojazdu podczas odbywania próbnej jazdy.

Czy to się opłaca pod względem finansowym? 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wiele zależy od tego, jaki samochód chce się sprzedać. Inaczej niż kiedy sprzedaje się samochód na własną rękę, trzeba będzie ponieść koszty prowizji, które bywają różne. Można jednak uznać, że warto je zapłacić, gdyż jest to cena za wygodę – fakt, że wszystkie związane ze sprzedażą auta utrudnienia komis bierze na siebie, a sprzedający nie musi praktycznie nic robić. Ponadto czasami doświadczeni handlarze są w stanie wynegocjować naprawdę dobrą cenę samochodu, co będzie ważne zwłaszcza dla osób, które same nie potrafią się targować, negocjować, a także zrobić dobrej wyceny własnego auta.

CHCESZ UNIKNĄĆ CAŁEGO ZAMIESZANIA Z UMOWAMI KOMISOWYMI, SPRAWDZANIEM FIRM, RYZYKIEM? 

Sprzedaj swój samochód nawet już dziś BEZPIECZNIE i otrzymując od RĘKI CAŁĄ GOTÓWKĘ

SUPERAUTOMARKET.PL to największy w Polsce i we Wrocławiu skup aut za gotówkę – sprawdź już teraz cenę za Twoje auto

WYPEŁNIJ PROSTY FORMULARZ na stronie a na Twojego maila zostanie wysłana propozycja zakupu auta!

WYPEŁNIJ FORMULARZ – KLIKNIJ – TYLKO 5 MIN <<

(wycena jest bezpłatna i do niczego nie zobowiązuje)

Czy warto sprzedać auto za pośrednictwem autokomisu?
Oceń ten artykuł


One comment on “Czy warto sprzedać auto za pośrednictwem autokomisu?

  1. Piotrek Wrocław

    Fany wpis jutro się zamelduje w Waszym skupie we Wrocławiu. Mam nadzieję, że dostanę dobrą cenę za moją Toyotę Avensis 😉

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *