Poradnik Kierowcow

Czy warto naprawić auto, czy lepiej sprzedać jako uszkodzone?


Każda sytuacja jest różna, dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej jest sprzedać uszkodzony samochód, czy pokusić się o jego naprawę. Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju jest to usterka, jaki jest samochód i czy chce się go już pozbyć, czy może jest się do niego przywiązanym. 

Kiedy warto pozbyć się samochodu? 

Na sprzedaż uszkodzonego samochodu często decydują się osoby, które nie mają czasu na naprawy, nie posiadają znajomego mechanika, który tanio zgodzi się usunąć usterkę czy też po prostu nie mają do tego cierpliwości. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży uszkodzonego samochodu na pewno będą mniejsze niż gdyby był w dobrym stanie, ale za to można pozbyć się problemu. Często robi się tak zwłaszcza z autami powypadkowymi.

Na pewno warto sprzedać auto jako uszkodzone jeśli występuje usterka, która pojawia się co jakiś czas, na przykład rdzewiejąca blacha. Jest to zwykle wada samochodu czy danego modelu, która nie zniknie mimo wzmożonych wysiłków i wydatków, a więc sprzedaż takiego samochodu powinna nastąpić jak najwcześniej, gdyż uda się dzięki temu zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków.

Dobrym rozwiązaniem sprzedaż samochodu jako uszkodzony jest również w przypadku posiadaczy starych aut. Naprawianie kilku usterek jednocześnie nie opłaca się, gdyż zaangażuje to wiele środków pieniężnych, a wkrótce i tak pojawią się nowe – stan starego samochodu nie poprawi się, wręcz przeciwnie.

Nieopłacalna może być również naprawa uszkodzonego samochodu bardzo nowoczesnego, na przykład sportowego i obecnego na rynku od niedawna. Dlaczego? Takie samochody nie są jeszcze dobrze poznane przez mechaników, a więc można albo zdecydować się na bardzo kosztowną naprawę w autoryzowanym salonie (o ile się taki znajdzie), albo też płacić za długotrwałe naprawy o wątpliwym skutku mechaników, którzy będą dopiero uczyć się na tym samochodzie jego budowy i specyfiki. Również w takim przypadku więc sprzedaż uszkodzonego auta może być znacznie lepszym wyjściem, oszczędzającym wiele czasu i jeszcze więcej pieniędzy.

Gra warta świeczki 

Wielu posiadaczy starych samochodów nie decyduje się sprzedawać ich mimo iż stale coś się w nich psuje. Często jest to uważane za wyraz sentymentu i rzeczywiście czasami może tak być, zwykle jednak posiadacze takich aut dobrze wiedzą, że sprzedaż nie będzie opłacalna. Za stare samochody nikt nie płaci wiele, są też średnio pożądane na rynku, a więc stary uszkodzony samochód nie będzie wiele droższy od złomu. Lepiej więc od czasu do czasu zainwestować nieco w taki pojazd i jeździć nim, dopóki się da. Może to nawet mieć swój urok, zwłaszcza dla posiadacza, który ma samochód od wielu lat i jest do niego mocno przywiązany.

Bardzo ważne jest też dokonywanie napraw w przypadku bardzo poważnych usterek, na przykład uszkodzeń silnika. Niektóre uszczerbki są na tyle poważne, że nawet jeśli chce się sprzedać samochód jako uszkodzony, nie można spodziewać się ceny wyższej niż za złomowanie, dlatego lepiej jest nawet wymienić uszkodzone części na używane niż stracić pieniądze w taki sposób.

Sprawdź czy warto sprzedać nam samochód. Superautomarket.pl prowadzi skup samochodów za gotówkę od ręki. Już teraz możesz sprawdzić naszą cenę w zakładce WYCENA ONLINE . Pamiętaj kupujemy samochody uszkodzone nie starsze niż 10 lat! 

Czy warto naprawić auto, czy lepiej sprzedać jako uszkodzone?
Oceń ten artykuł


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *