Poradnik Kupujących

Czy warto kupić samochód z USA


Stany Zjednoczone to najpotężniejszy rynek zbytu samochodów używanych. Od dawna wiadomo, iż na Stany Zjednoczone wiele koncernów przygotowuje tak zwane wersje exclusive, czyli te, które zostały wydane tylko i wyłącznie w USA. To właśnie te samochody są największą gratką wśród importerów używanych aut ze Stanów Zjednoczonych. Wiele z nich sprzedawanych jest na zachodzie Europy, coraz więcej jednak, trafia również do naszego ojczystego kraju. Czy jednak faktycznie opłacalne jest kupno i sprowadzenie takiego samochodu zza oceanu? Warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Tani, używany samochód z USA

Używane auta są w Stanach Zjednoczonych bardzo tanie w stosunku do przeciętnych zarobków statystycznego Amerykanina. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, iż w Stanach Zjednoczonych cena samochodu w stosunku do zarobków jest zdecydowanie niższa, nawet niż na zachodzie Europy. Nie znaczy to jednak, że samochód ze Stanów jest tani dla Europejczyka, tym bardziej dla Polaka. Wielu handlarzy zaczyna jednak dostrzegać zalety sprowadzania aut z USA, między innymi właśnie w tak zwanych exclusivach. Auto, które wydaje się być w Polsce luksusem i czymś niezwykle kosztownym, tak naprawdę w USA jest standardem, dlatego Polacy mogą i chcą zapłacić za taki samochód stosunkowo dużo pieniędzy. Nie sprzeda się on szybko, jednak sprzeda się z dosyć wysokim zyskiem, co przecież również jest niezwykle istotne dla samego handlu.

Opłacalność kupna auta z USA

Rozstrzygając taką kwestię, jaką jest opłacalność kupna samochodu z USA, trzeba wziąć pod uwagę cel kupna samochodu. Jeżeli auto kupowane ma być na własne potrzeby, wówczas sprowadzenie auta, a dodatkowo jego przerejestrowanie, opłacenie cła i pozostałych opłat może być wysoce kosztowne. Niestety, bardzo często koszty poniesione przy transporcie auta, a także opłacaniu cła są wyjątkowo wysokie. To sprawia, że nie zawsze opłaca się taki samochód sprowadzać na tak zwany handel. Jednak biorąc pod uwagę to, że rynek amerykański wręcz upchany jest tak zwanymi exclusivami, można wziąć pod uwagę wyjątkowość samochodu i doliczyć sobie za niego solidną marżę. Warto również zorientować się co do kosztów sprowadzenia większej ilości aut. Wielu handlarzy z Europy sprowadza samochody razem z kilkoma, a nawet kilkunastoma firmami, dzięki temu koszty są zdecydowanie niższe.

Na pytanie, czy warto kupić samochód z USA, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto z pewnością, jeżeli chce się posiadać model, którego próżno szukać na europejskich drogach. Warto, jeżeli chce się sprzedać samochód, który będzie traktowany jako auto luksusowe, gdzie marża, którą zyska się za samochód zrekompensuje koszty dostarczenia auta i cła. Nie warto, jeżeli chce się sprowadzić samochód o stosunkowo niskiej wartości, bowiem wówczas koszta sprowadzenia samochodu, wielokrotnie mogą wartość samego towaru przewyższyć. Co więcej, aby sprowadzać auta używane ze Stanów Zjednoczonych trzeba mieć nie tylko wiedzę i odpowiednie umiejętności, ale również dobre znajomości. Nie można zapomnieć także o kosztach przystosowania samochodu a głowienie jego oświetlenia do warunków europejskich.

Kupując samochód sprowadzony już w Polsce warto sprawdzić jego historię. W USA samochody bardzo często kupowane są na aukcjach jako powypadkowe – po szkodzie całkowitej, po zalaniu lub też częściowym spaleniu. Samochody takie można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, na tyle atrakcyjnych że opłaca się ich remont. Nie oznacza to jednak, że wszystkie auta sprowadzone ze stanów jako uszkodzone miały poważny wypadek. W Usa często samochody nawet nie mocno uszkodzone kwalifikowane są przez zakład ubezpieczeń jako tzw. Szkoda całkowita. Zawsze przed zakupem można sprawdzić samochód w systemie CARFAX wpisując VIN samochodu. Bardzo często otrzymamy nawet dokładne zdjęcia samochodu.

Skup aut superautomarket.pl – kupuje za gotówkę samochody z USA! sprawdź naszą ofertę


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *