Informacja

Czy warto kupić samochód na wyprzedaży rocznika i na co uważać podczas zakupu


Czy opłaca się kupować samochód na wyprzedaży rocznika?

Branża motoryzacyjna rozwija się bardzo prężnie i firmy samochodowe co roku proponują klientom nowe modele samochodów, czasem mocno unowocześnione, czasem zaś tylko nieznacznie, wzbogacone w pojedyncze udogodnienia. By zrobić miejsce tym nowym produktom, producenci obniżają ceny samochodów z poprzedniego rocznika, co ma zachęcić większą liczbę klientów do kupna. Takie „wietrzenie magazynów” jednak nie ma miejsca faktycznie na koniec roku, ale zwykle już od okresu wakacji i także przez dość długi czas można takie samochody kupować. Czy jednak opłaca się to robić?

Ważna cena, ale czy kluczowa? 

Mogłoby się wydawać, że skoro wyprzedaże starego rocznika wiążą się ze znacznymi obniżkami cen, to nie ma się nad czym zastanawiać, zakupy w tym czasie są zdecydowanie opłacalne. Wiele osób nawet, chcąc kupić nowy samochód, celowo czeka, aż będzie on miał rok, wiedząc, że prawdopodobnie uda się kupić go w niższej cenie. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, bo nie wszystkie samochody zawsze są tańsze, czasem promocje dotyczą tylko wybranych modeli, na przykład tych, które gorzej się sprzedają czy po prostu jest na nie mniejszy popyt ze względu na ich specyfikę, na przykład samochody bardzo małe. Faktem jest jednak, że takich obniżek jest wiele i dzięki nim można kupić praktycznie nowy – gdyż niejeżdżony i nierejestrowany – samochód za znacznie niższą cenę, podczas gdy na normalną być może nie można byłoby sobie pozwolić.

W czym więc tkwi problem i dlaczego w ogóle powstaje pytanie, czy takie zakupy są opłacalne? Przede wszystkim obawy związane są z kwestią ewentualnej sprzedaży samochodu po kilku latach użytkowania, gdyż niektórzy myślą, że nie będzie to opłacalne skoro samochód będzie o rok starszy niż gdyby kupili całkiem nowy. Specjaliści uważają jednak, że nawet w takich przypadkach można na sprzedaży samochodu zarobić. Inne obawy żywią zwykle osoby słabo zorientowane w tej kwestii – wydaje im się, że wyprzedaże starego rocznika dotyczą samochodów wybrakowanych czy też takich, które nie sprzedały się z powodu ich słabej jakości. Zwykle jednak nie ma powodu, by się tego obawiać, gdyż obecnie branża motoryzacyjna jest doskonale rozwinięta, samochody mają nowoczesne, świetne rozwiązania i są coraz bardziej niezawodne i bezawaryjne. Słaba sprzedaż zaś zwykle wynika z dużego nasycenia rynku samochodami, a także dużym zainteresowaniem kupujących używanymi samochodami, oczywiście ze względów finansowych.

Dlaczego jeszcze jest to dobre rozwiązanie? 

Kiedy już stwierdzi się, że kupowanie samochodu na wyprzedaży rocznika opłaca się, warto bliżej przyjrzeć się korzyściom. Jest to nie tylko walor w postaci mniejszej ceny, która może być niższa w przypadku mniejszych i tańszych samochodów o kilka tysięcy, w przypadku zaś dużych i luksusowych – o nawet kilkadziesiąt tysięcy. Czasem nie są to typowe obniżki cen, ale atrakcyjne rodzaje finansowania, na przykład popularny kredyt 50/50, który polega na tym, że połowę ceny samochodu uiszcza się teraz, kolejną połowę zaś za rok. Może to być znakomite rozwiązanie dla wielu osób, znacznie lepsze niż zwyczajne kupowanie na raty. Możliwe jest też finansowanie w systemie 50/25/25. Jest on analogiczny do poprzedniego, z tą różnicą, że spłata odroczona jest na 2 lata, na które podzielona jest druga polowa wartości samochodu.

Kupując na wyprzedaży rocznika, można też liczyć na dodatkowe, atrakcyjne wyposażenie w cenie auta, nadal niższej. Są to na przykład elementy, które występują tylko w podwyższonym standardzie, jak czujnik parkowania czy nowoczesny alarm. Za niższą cenę można więc mieć samochód z innowacyjnym wyposażeniem, a to na pewno się opłaca, nie tylko dla zwolenników takich opcji technicznych.

Na co uważać kupując samochód na wyprzedaży rocznika

Czasami zdarza się, że mamy upatrzony już model auta ale sprzedawca w salonie proponuje nam identyczny model z lepszym silnikiem lub wyposażeniem z tym, że jest to auto demonstracyjne salonu. Cena za samochód jest taka sama z tym, że auto demo ma niewielki  przebieg rzędu 5-10 tyś km. Czy warto jednak wybrać auto demo w salonie.

Odpowiadając na to pytanie musimy wiedzieć, że auto demonstracyjne używane przez wielu kierowców którzy eksploatują dany egzemplarz w sposób dość agresywny. Normalnym jest, że podczas takiej jazdy próbnej każdy chce sprawdzić przyspieszenie samochodu, hamulce a także dynamikę pracy skrzyni biegów. Wszystko to wpływa na znacznie szybsze zużycie się elementów eksploatacyjnych. Szybciej zużywa się koło dwumasowe, turbosprężaka, filtry dpf. O ile nie ma problemu jeśli ww elementy odmówią posłuszeństwa na gwarancji o tyle jeśli zdarzy się to po okresie gwarancyjnym napraw mogą być bardzo kosztowne.

Bardzo często zdarza się, że podczas kupna nowego samochodu u dilera handlowiec składa nam propozycję oddania naszego starego samochodu w rozliczeniu. Taka propozycja na pierwszy rzut oka może wydawać się korzystna. Za jednym zamachem pozbywany się starego samochodu i robimy miejsce w garażu na nowy. Problem jednak w tym, że bardzo często ufamy dilerowi i z góry zakładamy, że nasz samochód zostanie wyceniony adekwatnie do jego wartości. Niestety w większości przypadków ceny oferowane za samochodu pozostawione w rozliczeniu w salonie samochodowym są bardzo zaniżone. Kupujący jednak bardziej zwracają na rabat jaki otrzymują na nowy samochód niż na propozycję cenową za auto zostawione w rozliczeniu.

Jeśli planujesz pozostawić samochód w rozliczeniu w salonie samochodowym sprawdź najpierw jego wartość.

Wypełnij nasz formularz wyceny online i zobacz jaką kwotę możesz otrzymać za swój samochód sprzedając go nawet dziś za gotówkę w największym skupie aut we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy do naszej oferty.

Czy warto kupić samochód na wyprzedaży rocznika i na co uważać podczas zakupu
Oceń ten artykuł


One comment on “Czy warto kupić samochód na wyprzedaży rocznika i na co uważać podczas zakupu

  1. Wojtas

    Warto, zwlaszcza auta z klasy premium. Ich cena może być wtedy naprawdę korzystna. Jak się trafi do dobrego salonu to przygotowana oferta może być bardzo konkurencyjna, ja tak miałem z mercedesem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *