Poradnik Kupujących

Czy sprowadzanie aut zza granicy jest nadal opłacalne?


W ciągu dwóch lat od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz wprowadzenia wolnego handlu, nasz kraj zalała olbrzymia ilość samochodów używanych sprowadzanych zza zachodniej granicy. Panowało przekonanie, że są to auta lepszej jakości, zadbane, funkcjonalne i ogólnie dużo lepsze. Pewne było, że na pewno są znacznie tańsze. Ceny samochodów sprowadzanych zza granicy potrafiły być dwukrotnie niższe, ludzie, którzy zajmowali się zaś handlem i ich sprowadzaniem spoza granicy zarabiali na tym bardzo dobre pieniądze. Nic jednak nie trwa wiecznie i również ten rynek stał się w pełni nasycony. Dlatego dzisiaj niewiele pozostało osób zajmujących się tego typu działalnością.

Czy opłaca się ściągać popularne marki?

Choć pozornie na rynku wtórnym najlepiej sprzedają się popularne marki samochodów, to jednak samochody te sprzedać jest najtrudniej. Jest ich po prostu bardzo dużo. Natomiast lepiej sprzedają się auta, które są mniej popularne na naszych drogach. To właśnie na takich modelach opierają swoją działalność ludzie, którzy sprowadzają samochody zza granicy. Sprowadzając auta nietypowe, często bardzo luksusowe, ludzie Ci stworzyli sobie pewną lukę na rynku. Co więcej, w pewnym momencie luka ta stała się niezwykle dochodowa i zresztą jest dochodowa do dnia dzisiejszego. Bardzo wiele osób ma obecnie możliwość dalszego działania na rynku samochodów sprowadzanych, właśnie dzięki takim markom jak chociażby Lexus, Infinity, Jeep czy też innym markom ekskluzywnym. Ściąganie zza granicy popularnych marek aut i robienie tego „w ciemno” jest natomiast całkowicie nieopłacalne i wręcz ryzykowne. Nawet jeżeli uda się sprzedać auto z zyskiem, to zysk ten jest stosunkowo niewielki, natomiast ryzyko sprzedania auta po kosztach jest bardzo duże, czas i pieniądze poświęcone na wyjazd są za to wysokie.

Co sprowadzać i skąd?

Chcąc rozpocząć działalność w zakresie handlu samochodami używanymi, trzeba mieć olbrzymią wiedzę związaną nie tylko z motoryzacją, ale faktycznie z handlem. Wiedza ta jest niezbędna, bo rynek samochodów również poza granicą jest stosunkowo trudny. Im większa wiedza natomiast, tym łatwiej jest znaleźć odpowiednie auto i później sprzedać je w Polsce. Najpopularniejszym kierunkiem sprowadzania aut nadal są oczywiście Niemcy. Jednak w przypadku samochodów luksusowych, znacznie lepszym rynkiem okazują się Stany Zjednoczone Ameryki. Problemem jest jednak to, że sprowadzenie auta zza oceanu jest bardzo kosztowne i wyjątkowo skomplikowane. Opłacalne jest to zatem tylko wtedy, kiedy sprowadza się auto o wyjątkowych walorach, niespotykane w Polsce. Takie też auta opłaca się sprowadzać, oczywiście trzeba robić to umiejętnie, bowiem nie jest trudno przeinwestować i mieć problem z późniejszą sprzedażą aut. Sprowadzać warto teraz tylko samochody nietypowe, luksusowe, limitowane lub nawet samochody kolekcjonerskie. Takie znajdą kupców. Raczej trudno jest z zyskiem sprzedać sprowadzony samochód należący do marki popularnej, a jeżeli już to zysk ten jest raczej niewielki.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *