Informacja

Czy lepiej kupić auto w Polsce czy sprowadzić z Niemiec?


Lepiej kupić samochód sprowadzony z Niemic czy Francji czy też kupiony w polskim salonie. Temat ten wraca do mediów regularnie z różną intensywnością. Ostatnio po głośniej akcji z handlarzem, który sprzedawał samochód BMW sprowadzony z Niemiec z pewną historią oraz przebiegiem. Jak się okazało po interwencji reportera Tvn przebieg był sfałszowany a książka serwisowa podrobiona ( link do materiału Tvn )

Dyskusja odżyła a na pytanie czy lepiej kupić samochód z zagranicy czy też z polskiej sieci dystrybucji pojawia się tyle samo głosów za jedną jak i za drugą opcją. Często zdarza się także, że klienci którzy sprzedają samochód w skupie aut Superautomarket.pl a jednocześnie poszukują już nowego samochodu mają ten sam dylemat. W tym artykule posiłkując się wiedzą naszych pracowników postaramy się obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie.

Rozpoczynając poszukiwania wymarzonego samochodu zawsze pierwszym krokiem jest przeglądanie ogłoszeń na portalach motoryzacyjnych. W Polsce jest to najbardziej popularny portal z ogłoszeniami samochodów czyli www.otomoto.pl w Niemczech oczywiście www.mobile.de Na potrzeby artykułu przyjmijmy, że poszukiwanym samochodem będzie Skoda Octavia rok prod. 2010 z automatyczną skrzynią biegów DSG wersja kombi. Przebieg max 160tyś km, silnik diesel.

Po zapoznaniu się z ofertami aut zakupionych w polskim salonie możemy zauważyć, że  średnia cena danego modelu na chwilę obecną to ok 45 tyś zł natomiast w Niemczech 9000 tyś euro czyli przy dzisiejszym kursie euro (4,35zł) ok 39.000zł Zakładamy jednak, że samochód kupujemy już sprowadzony do Polski od handlarza tak więc do ceny 39.000zł musimy doliczyć koszt opłat ok 1500zł, transportu ok 1000zł oraz sam zarobek osoby która dany samochód nam sprzedaje. Tak więc samochód sprowadzony z Niemiec na sprzedaż w Polsce powinien kosztować min 41.500 plus zarobek handlarza.

Tymczasem wyszukujemy na allegro interesujący nas model z tym założeniem, że jest to samochód sprowadzony z Niemiec. Okazuje się, że samochód możemy już kupić w cenie dużo niższej niż gdybyśmy sami pojechali poszukać danego egzemplarza w Niemczech. Ceny zaczynają się od ok  30 tyś a średnia cena to 33-35 tyś zł Jak to możliwe?

Jest kilka możliwych odpowiedzi na to pytanie:

1. Sprowadzający auto z Niemiec ma dobry układ w Niemczech i wie gdzie szukać aut.

Z naszego doświadczenia wynika, że tego typu historie są mało prawdopodobne. Gdy w Niemczech pojawia się ogłoszenie z autem w okazyjnej cenie praktycznie natychmiast znika z Internetu a auto nabywa lokalny handlarz. Na następny dzień w Internecie pojawia się ten sam samochód ale już w cenie średniej rynkowej

2. Samochód ma duży przebieg. W Niemczech samochodu z dużymi przebiegami (podobnie jak w Polsce) są tańsze.

Nie są też poszukiwane przez lokalnych handlarzy tak jak okazje z niskimi przebiegami. W Niemczech przekręcenie licznika to przestępstwo więc żaden handlarz nie zaryzykuje przekręcenia licznika i sprzedaży samochodu z powrotem na rynek niemiecki. Co innego jednak sprzedaż samochodu do Polski – w tym przypadku trudno będzie ustalić kto licznik przekręcił.

3. Samochód jest powypadkowy. Auta powypadkowe to bardzo poszukiwany kąsek dla handlarzy spoza Niemiec.

Koszt naprawy samochodu w Niemczech jest duży a co za tym idzie cena sprzedaży niska. Po kupnie auto można naprawić w kraju niskim kosztem i sprzedać z dużym zyskiem.

Oczywiście, nie możemy zakładać że w każdym przypadku gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy to jest to samochód pokolizyjny lub z przekręconym licznikiem. Okazje jednak zdarzają się bardzo rzadko. Radzimy w przypadku aut których cena jest niska wręcz okazyjna zachować szczególną ostrożność.

Kupując samochód zarejestrowany w Polsce który kiedyś był sprowadzony należy wykazać się także dużą ostrożności – należy zweryfikować przebieg oraz stan poszycia blacharskiego. Pamiętamy także, że jeśli jego właściciel kupił ten samochód osobiście w Niemczech płacąc za niego cenę rynkową jest duża szansa, że samochód jest w porządku i jest to auto godne zakupu.

W kolejnym artykule który już za 2 tyg przedstawimy argumenty które przemawiają za tym aby zakupić samochód z polskiej sieci dystrybucji.

Czy lepiej kupić auto w Polsce czy sprowadzić z Niemiec?
Oceń ten artykuł


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *