Informacja

Co wpływa na wartość używanego samochodu?


Sprzedając samochód, bądź kupując samochód używany, warto wiedzieć, co ma największy i najbardziej istotny wpływ na wartość takiego pojazdu. Od zawsze największe znaczenie miał oczywiście wiek samochodu. Wielu posiadaczy aut często zastanawia się, kiedy najlepiej i najbardziej opłacalnie jest sprzedać auto, tak by jak najmniej na sprzedaży stracić. Aby jednak otrzymać odpowiedź, warto najpierw zastanowić się co wpływa na wartość używanego pojazdu mechanicznego, zresztą dotyczy to wszystkich pojazdów, nie tylko samochodów.

 

Stan wizualny auta

Pierwszym czynnikiem, na jaki zwracają uwagę kupujący samochód jest stan wizualny auta. Im samochód jest w lepszym stanie wizualnym, tym jego cena będzie wyższa, negocjacje łatwiejsze i możliwości sprzedaży większe. Od stanu wizualnego bardzo często zależy również potencjalne zainteresowanie samochodem. Wielu klientów, widząc auto w złym stanie wizualnym, już na samym początku odrzuca samochód. Klienci często wybierają samochody wyłącznie sugerując się początkowo ich stanem wizualnym, dopiero w drugiej kolejności kierują się stanem technicznym oraz mechanicznym auta. Oczywiście sprzedając samochód w złym stanie wizualnym, konieczne jest zejście z ceny i to często znaczące. Co jednak rozumie się przez dobry stan wizualny samochodu? Chodzi o wygląd zewnętrzny, czyli całą blacharkę oraz elementy lakierowane. Dodatkowo liczy się wygląd tapicerki oraz elementów plastykowych wewnątrz auta. To wszystko ma wpływ na cenę. Braki lakieru lub wgniecenia znacząco obniżają wartość auta.

 

Parametry techniczne oraz stan mechaniczny

Bardzo duży wpływ na cenę samochodu mają oczywiście parametry techniczne. Samochody powstają w różnych wersjach, niektóre posiadają klimatronic, dodatkowe systemy sterowania oraz inne elementy elektroniki, inne natomiast wyprodukowane są w wyposażeniu podstawowym. To jakie parametry ma dany samochód ma wpływ na cenę. Jeżeli jest to wersja najbogatsza, wówczas cena jest znacznie wyższa, wersja podstawowa natomiast znacząco obniża cenę samochodu. Biorąc więc pod uwagę cenę sprzedaży auta, warto również zwrócić uwagę na jego parametry oraz wyposażenie. Kolejny istotny element to stan mechaniczny pojazdu. Im pojazd jest w lepszym stanie mechanicznym, tym rzecz jasna  jego cena jest wyższa. Sprzedając samochód w dobrym stanie technicznym do skupu aut www.superautomarket.pl, można uzyskać naprawdę wysoką cenę i tak naprawdę od tego, jak samochód się prowadzi i w jakim stanie się znajduje zależy praktycznie 60% jego całościowej wartości.

 

Wiek samochodu i jego przebieg

Od zawsze duży wpływ na cenę samochodu miał wiek auta oraz przebieg kilometrów. Niestety, liczne praktyki cofania liczników samochodowych spowodowały, że wielu klientów nie wierzy już w dziesięcioletnie samochody z przebiegiem mniejszym niż 100 000 kilometrów. W obecnych czasach, dziesięcioletnie auto, z reguły ma przebieg grubo ponad 200 000 kilometrów i to jest liczbą, która jest brana pod uwagę jako rzeczywista podczas zakupu samochodu. Cofanie licznika jest więc stosunkowo mało opłacalne, szczególnie, kiedy rośnie świadomość  kupujących auta używane. Wiek powyżej 10 lat natomiast, to już znaczący spadek wartości auta, który rośnie z każdym rokiem.

Co wpływa na wartość używanego samochodu?
Ocena: 3/5, Ilość: 1


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *